Kalibrácia Alkohol Testerov

Orientačné vs. Stanovené Meradlá

 

Pri používaní alkohol testerov je dôležité rozlišovať medzi dvoma hlavnými typmi meradiel: orientačnými a stanovenými.

Tento rozdiel je kľúčový pri určovaní požiadaviek na certifikáciu kalibračných laboratórií.

 

Orientačné Meradlá: Orientačné meradlá sú zariadenia, ktoré poskytujú rýchle, presné výsledky, avšak nemajú certifikát určeného meradla TSK 452/08 - 005 . Sú ideálne pre osobnú kontrolu alebo v situáciách, kde nie je potrebné vyvodzovať pracovnoprávne dôsledky. Pri týchto zariadeniach nie je potrebné, aby kalibrácia prebiehala v akreditovanom laboratóriu. Dôvodom je, že výsledky z orientačných meradiel sa zvyčajne nepoužívajú ako dôkaz v právnych konaniach.

Stanovené Meradlá: Na druhej strane, stanovené meradlá sú presné zariadenia, ktoré sa používajú napríklad políciou alebo v súdnych konaniach. Výsledky z týchto zariadení musia byť presné a spoľahlivé, pretože môžu mať právne dôsledky. Preto je nevyhnutné, aby kalibrácia stanovených meradiel prebiehala v laboratóriu s príslušnou certifikáciou. Certifikácia zabezpečuje, že laboratórium spĺňa stanovené normy a je schopné poskytovať presné a opakovateľné výsledky.

AQ6020+

Záver: Pri výbere alkohol testeru je dôležité zvážiť účel jeho použitia. Ak potrebujete zariadenie len na osobnú kontrolu, orientačné meradlo bude postačujúce. Avšak, ak výsledky budú použité pre právne účely, je nevyhnutné zvoliť stanovené meradlo a zabezpečiť jeho pravidelnú kalibráciu v certifikovanom laboratóriu. Týmto spôsobom môžete byť istí, že výsledky sú presné a spoľahlivé.

 

Dnes je 21.júl 2024, meniny má Daniel, zajtra Magdaléna
032/381 00 75