Ako funguje alkohol tester?

Prinášame  článok o tom, čo sa deje s alkohol testerom, keď do neho fúkame.

Rozlišujeme dva základné typy alkohol testerov podľa použitého senzoru, a to polovodičové a elektrochemické (na báze fuell cell technológie).

Alkohol tester vybavený polovodičovým senzorom – tieto testery na alkohol patria do lacnejšej kategórie, vhodné na osobné použitie, alebo do menších firiem. Ich presnosť je asi 10 %. Polovodičový senzor sa pred meraním potrebuje zahriať na cca 30 stupňov. Pri vydychovaní vzduch dopadá počas skúšky na senzor, a tak  v závislosti množstva alkoholu mení elektrické napätie v senzore. Táto zmena napätia sa vyhodnotí ako výsledok merania a zobrazí sa na displeji. Výsledok merania môže byť mierne ovplyvnený intenzitou dychu.

Alkohol tester vybavený elektrochemickým senzorom – táto technológia je založená na princípe palivového článku, ktorý sa v posledných rokoch začína využívať aj napríklad ako pohon áut. Takýto senzor sa nezahrieva, vďaka čomu sa predlžuje životnosť batérií. Počas skúšky sa vzduch vydychuje na tlakový senzor. Tento slúži na kontrolu objemu vdýchnutého vzduchu. Po prijatí dostatočného množstva vzduchu pumpa vypustí do palivového článku určený objem vzorky. Palivový článok začne alkohol spaľovať a vyrobí z neho elektrický prúd. Podľa kvantity prúdu sa určuje hladina alkoholu v dychu. Sila výdychu pri tomto type nemá vplyv na výsledok merania. Tieto alkohol testery sú vhodné na časté, firemné použitie. Ich odchylka je +/-5 %.

Samozrejme, keď si vyberáte alkohol tester, treba zvážiť aj iné náležitosti, aby tester spĺňal Vaše predstavy a požiadavky. Viac o postupe pri výbere si môžete prečítať v našom článku Čo by ste si mali všímať pri kúpe alkohol testeru?

Správny výber alkohol testeru založený na zvážení jeho budúceho použita je jedným zo základných bodov dlhodobej spokojnosti s detektorom. Preto nás neváhajte kontaktovať, radi Vám s výberom pomôžeme.

 

Váš tím Tester.sk

 

Dnes je 22.January 2019, meniny má Zora, zajtra Miloš
032/381 00 75